کولر گازی چیست و چه عمل کردی دارد

ZhiarSoft.Web.PostServices.Post
نوشته شده توسط ساوان کالا 24/بهمن/1400

سیستم تهویه هوا چیست ؟

فرایند تغییر و حذف هوای سرد یا گرم درون فضا که موجب از بین بردن رطوبت یا خشکی,سردی می شود که موجب به وجود امدن هوایی دلپذیر می شود و معمولا با استفاده از ماشین ها این امر صورت می پذیرد.سیستم تهویه مطبوع معمولا از پمپ حرارتی (موتور کمپروسور) برای تولید گرما و سرما استفاده می کند که قادر به انتقال به قسمت پخش داخلی (پنل) است.گاز ممبرد داخل کمپروسور که واحد بیرونی می باشد وظیفه تولید گرما و سرما را به عهده دارد. برای تولید سردی گاز داخل موتور حالت مایع به خود می گیرد تا گرمی را جذب کند,هنگام گرم کردن برعکس گاز تحت فشار گرم تولید شده توسط مبدل حرارتی و کمپرسور در داخل واحد خارجی, متراکم می شود تا هوای اتاق را گرم کند. قابلیت تبدیل شدن گرم یا سرد کردن در بسیاری از مدل ها موجود می باشد.

جنرال مکسل 24000

فهرست:

-تاریخچه
-سیر تکاملی تهویه مطبوع مدرن
-چگونه یک کولر گازی کار می کند
-کنترل رطوبت چیست؟
-برنامه های کاربردی
-انواع سیستم های تهویه مطبوع
-انواع سیستم های تهویه مطبوع - تهویه مطبوع تجاری
-تجهیزات اضافی برای تهویه مطبوع
-انتخاب تهویه مطبوع مناسب با فضای موجود شما 
-کنترل ها
-جدیدترین ویژگی های تهویه مطبوع که کیفیت زندگی را افزایش می دهد
-تهویه مطبوع که کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد
-تهویه مطبوع که واقعاً از نظر انرژی کارآمد و سبز است
-خلاصه

خرید کولر گازی های سرد و گرم

کولرگازی هایسنس 24000

 

تاریخچه : 

نهویه مطبوع و تصفیه هوا در سالیان ماقبل تاریخ توسط اب سرد و یخ انجام میشد به شیوه ای که یخ را در فصل سرما در سردخانه های سنتی نگه میداشتن و برای فصل تابستان این دپوی یخ را برداشت میکردند و در معرض استفاده قرار میدادند که در بازارها نیز میتوانستند این یخ ها را به فروش برسانند . در قدیم نیز تجارت یخ  وجود داشته است که با ذخیره و دپوی یخ در بازارهای جهانی در فصل گرما این یخ ها را در مناطق سردسیر توزیع میکردند و به فروش میرساندند . مردم باستان فصل سرما و یخ زدگی را ارزو داشتند زیرا در فصل سرما مواد غذایی و گوشت و لنیات ذخیره میشد و بدون خرابی ماه ها میتوانست برایشان بماند در حالیکه در فصل گرما این ماندن مواد غذایی و گوشت بدون خرابی امکان پذیر نبوده است . تهویه مطبوع به 25 قرن ما قبل تاریخ در مصر باستان بر میگردد که توسط نقاشیهای باستان در مصر و قاهره در اهرام ثلاثه  وجود داشته است به این نتیجه رسیده ایم  در داخل کوزه ها که بارگیری اب را انجام میدادن با بادبزن به اب و کوزه بادمیزدن تا اب  داخل کوزه بدون لعاب نفوذ کند و اب داخلی را در سردی نیز حفظ نماید . اب در داخل گلدان به شیارهای ریز نفوذ میکند و اب داخلی را در سردی نگه میدارد که این روش سنتی بسیار کاربرد داشته است در مناطق گرم سیر که نمیتوانستند تجارت یخ را نیز به انجام برسانند زیرا مسیرهای طولانی با امکانات کم خیلی زمان بر بوده است . تهویه مطبوع در قرن 19 میلادی به حالت صنعتی دراومده . 

کولرگازی جنرال گلد 30 هزار                                                                     

1758 میلادی بنیامین فرانکلین سیاستمدار نویسنده فیزیکدان دیپلمات و هواشناس امریکایی به همراه جان هدلی شیمی دان و استاد در دانشگاه کمبریج علم تبخیر را به وسیله ای برای خنک کردن یک جسم در مدت زمان کم مورد بررسی قرار دادند . بنجامین فرانکلین و جان هدلی دریافتند که تبخیر مایعات همانند اتر و الکل برای پایین اوردن دمای یک جسم از نقطه انجماد اب میتواند استفاده شود . 

مایکل فارادی در سال 1820 که دانشمند و مخترع بریتانیایی بوده است کشف کرد که فشرده سازی و ذوب کردن امونیاک میتواند دمای جسم را پایین نگه دارد و هوا را خنک کند . در سال 1824 سعدی کارنو فیزیکدان و مهندس نظامی فرانسوی یک چرخه موفق تبرید را ارایه داد که موفق امیز تست خود را انجام داد . یک امریکایی مقیم انگلستان به نام جیکوب پرکینز در سال 1834 میلادی اولین فریزر مکانیکی خنک کننده فشرده سازی بخار را اختراع کرد . پرکینز از اتیل اتر استفاده کرد که مکرر فشرده و به صورت دستی منبسط شد تا حالت تبرید را ایجاد کند . جان گوری دانشمند و پزشک و مخترع امریکایی در سال 1842 از فناوری موتور کمپرسور برای تولید یخ استفاده کرد که برای خنک کردن محیط بیمارستان استفاده کرد تا بیماران در تهویه هوای مطبوع برخوردار باشند . اما مخترع امریکایی در سال 1851 مجوز اختراع خود را دریافت کرد به نام دستگاه یخ ساز . 

یک انقلاب ظهور تهویه مطبوع الکترونیکی در سال 1902 روی داد که توسط ویلیس کریر در یکی از ایالت نیویورک در پاسخ به مشکل کیفیت هوا اختراع شد که در یک شرکت انتشاراتی این مشکل وجود داشت را رفع نمود و در کیفیت بهتر هوا توانست نقش اولیه را ایفا نماید . ویلیس کریر در کشور امریکا شرکت تهویه مطبوع هوای کریر را تاسیس نمود . اما در کنار این فناوریها در قسمت دیگر کشور امریکا استوارت دبلیو کرامر مهندس و پیمانکار در سال 1906  در شارلوت جزو کارولینای شمالی بررسیهایی برای کارخانه نساجی خود نمود که چگونه تهویه هوای محیط را در سردی نگه دارد و کیفیت هوای سرد را در کارخانه بدهد . رطوبت را با تهویه ترکیب کرد تا هوای کارخانه نساجی  تغییر کند و از دمای سردی برخوردار باشد که موفق نیز گردید در اصل کرامر برای اصطلاح تهویه مطبوع شناخته شده است . 

کولرگازی سامسونگ 24000

در قرن بیستم میلادی در اوایل قرن هوای تهویه مطبوع و یخچالها با گاز بسیار خطرناک امونیاک  و متیل کلورید یا پروپان استفاده میکردند که در صورت نشت این گازها میتوانستند باعث حوادث خطرناک شود که خطر جانی را به بار میاورد .  توماس میگلی جونیور اولین نسل گاز کلروفلوئوروکربن CFC  را در سال 1928 ساخت نمود که این گاز اشتعال زا نبود و سریع نیز اب میگردید و از نظر شیمیایی نیز پایدار بود که میتوانست در همه جا مورد استفاده قرار بگیرد همانند مبرد تهویه مطبوع و یخچال ها و مواد کف کننده عایق حرارت و پاک کننده دقیق برای قطعات حساس مکانیکی و پیشرانه های ائروسل اما با این همه عمل نیز در سال 1970 مسئاله حساس لایه اوزون مورد بررسی قرار گرفت که این گازها بسیار ضرر دار بودن برای زندگی این کره خاکی که CFC  ها اولین خطر اصلی برای لایه اوزون مطرح گردیده شدند . CFC  ساخته دست بشر در کنوانسیون وین در سال 1985 امضا شد و در سال 1987 که در این سال توافق رسید تا مانع از ساخت این گاز شوند و جایگزین این گاز HFC  و HCFC  شدند که در بازار جهانی عرضه گردید . این گازهای مضرر عضو گازهای گل خانه ای قرار گرفت که در کنترل جامعه جهانی میتواند قرار بگیرد و در سال 1997 پروتوکل کیوتو خطوط کلی انتشار گازهای گلخانه ای را منتشر کرد . تهویه مطبوع میتواند در درجه بندی ساختمان و وسایل نقلیه و هواپیما و کارخانه ها متفاوت باشد که با اختصار HVAC در دنیای تجاری میتواند ارایه خدمات را بدهد . 

خرید کولر گازی هایسنس سرد و گرم

 

کولر گازی 24000 گری اکسنت

کولر گازی هایسنس

تکامل تهویه مطبوع مدرن 

تهویه مطبوع مدرن در شیوه های مختلف و بروز دنیا میتواند امکان پذیر باشد که از طریق اتصال به اینترنت میتواند بسیار راحت تر در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد . شرکت ژاپنی پاناسونیک از طریق فناوری هوشمند هر امکان را به واقعیت تبدیل میکند . گاهی یک خانه نیاز به تهویه مطبوع بیش از یک دستگاه را دارد و یا گاهی قبل از ورود به منزل میتوانید از دور طبق اتصال به اینترنت استارت تهویه مطبوع را در قالب کولرگازی انجام دهید . اتصال به اینترنت دستگاه های تهویه مطبوع همانند کولرگازی و یخچال ها میتواند از دور انجام پذیرد که این اتصال از طریق برنامه WIFI ذامکان پذیر میباشد . هوش مصنوعی AI  در سیستم تهویه مطبوع تعبیه میشود و شما را از دسترسی کامل قرار میدهد و میتواند خدمات را در هوایی پاکیزه و خنک و حتی گرم را بدهد . خط WLAN  در سیستم های تهویه مطبوع داده شده ات که شرکت پاناسونیک ژاپنی از طریق برنامه EOLIA  تهویه مطبوع را از طریق سنسورها میزان ذرات گرد و غبار را اندازه گیری میکند و در تمیزی میتواند خدمات را طبق نیاز بدهد . 

کولر گازی گری

اصل خنک سازی تبخیری بدین شیوه میباشد که اب بایستی دارای گرمایش باشد تا از مایع به بخار تبدیل شود . در این صورت نیز به عنوان مثال الکل که به انگشت گرم شما تماس برقرار میکند  به سرعت تبخیر میشود و انگشت را خنک میکند که گرمای الکل این پدیده را به وجود میاورد یعنی با تبخیر الکل گرما را از انگشت دور میکند که این تولید سرمایش را انجام میدهد و بالعکس گاز را به مایع تبدیل کردن نیز گرمایش بسیار زیادی را ایجاد میکند که میتواند محیط را گرم نماید . سیستم تهویه مطبوع بدین شیوه در یک فضای بسته کار میکند که در تولید سرمایش و گرمایش کارایی را میدهد که چرخه مایع به گاز تبدیل شدن تولید سرما و چرخه گاز به مایع تبدیل شدن تولید گرما را انجام میدهد .

کولرگازی هیوندای 24000

کمپرسور : وقتی سرمادهی در محیط تولید شود مبرد در دما و فشار کم فشرده میشود و دمای گاز فشرده شده افزایش میابد که در نتیجه مبرد در دما و فشار بالا تبدیل به گاز میشود .

تراکم گاز:  هنگامیکه گاز در موتور به چرخش درمیاید برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد , فن موتور به کار افتاده و گرمای تولیدی را به بیرون هدایت مکیند تا از گرمایش گاز جلوگیری شود و مبرد یا گاز حالت خود را به مایع با فشار بالا تبدی میکند . 

گسترش : گاز که به سمت شیر انبساط حرکت میکند فشار مبرد را کم میکند , گاز مبرد که دارای فشار کم میباشد انبساط پیدا میکند و دما را خنک میکند و حالت گاز را به مایع دما و فشار پایین تبدیل میکند . در حالت چهارم نیز تبخیر انجام میشود که مبرد منبسط در دمای پایین و  فشار پایین به طرف فن ها میرود و تولید سرما را انجام میدهد که گرمای محیط را به بیرون میراند و مبرد گرمای محیط را می گیرد که هوای محیط خنک میشود که گاز مبرد کم فشار و کم دما دباره به کمپرسور برمیگردد . 

کولرگازی دی جنرال 30000

چرخه معکوس در مبرد وجود دارد که از یک شیر 4 طرفه بهره میبرد که جریان رفت و برگشت را منعکس میکند تا در رفت و برگشت گاز نیز در طول سالیان سال بدون اختلال کارایی را بدهد . و در کنار این نیز کمپرسور قرار دارد که گاز را به چرخه قرار میدهد و در رفت نیز که گاز سرمایش را از دست میدهد دباره کمپرسور استارت را میزند و مبرد را در جریان قرار میدهد تا محیط را سرد کند یعنی فشار گاز مبرد را افزایش میدهد تا محیط را در خنکی نگه دارد . 

اینورتر برق : یک جریانمتناوب DC  را به جریان الکترونیکی AC  تبدیل میکند که جریان متناوب میباشد . اکثر خانه ها از جریان هوای متناوب DC  بهره میبرد که چرخه اینورتر میتواند ان را به AC  تغییر دهد که اینورتر کارایی موتور را در اختیار دارد و میتواند جریان گرمایش و سرمایش را طبق نیاز در کنترل داشته باشد . 

کولرگازی ال جی 26000

کنترل رطوبت : اگر رطوبت در محیط نماند هوا خشک میشود که هوای خشک برای  غشای مخاطی گلو که در برابر گلودرد و انفلانزا قدرت خود را در برابر بیماری از دست میدهد و همچنین رطوبت بیش از حد نیز باعث ناراحتی میشود  یعنی رطوبت باعث افزایش کنه ها و مواد الایندگی میشود . بایستی دمای داخلی محیط از 40 تا 60 درصد رطوبت تنظیم قرار بگیرد تا محیط در سالمی کامل باشد و مانع از رشد بیماریهای بیولوژیکی شود . عمل تهویه مطبوع تا زمانی انجام میشود که هوا خنک گردد و رطوبت را از بین میبرد و رطوبت گیر نیز میزان رطوبت را کاهش میدهد و دباره به گرم شدن محیط ادامه میدهد که تفاوت میان تهویه مطبوع و رطوبت گیر میتواند در حد معمول بسیار کارامد باشد . 

 

کاربرد ها : تهویه مطبوع میتواند بسیار اسان در اختیار قرار بگیرد که با یک ریموت کنترل استارت را بزنید و هوای سرد و گرم را در محیط انتشار دهید . در هر قسمت و هر مکانی میتوانید تهویهمطبوع را نصب دهید و از هوایی با تنظیمات دقیق برخوردار باشید که شامل همه ماکز عمومی و ادارات و باشگاهها و غیره میباشد که بنا به محیط میتوانید تهویه مطبوع لازه را بگذارید و استفاده را ببرید . 

 

انواع تهویه مطبوع : تهویه مطبوع دو تیکه میتواند به کولرگازی اشاره نمود که دارای موتور و پنل میباشد که موتور را در بیرون و پنل را در داخل میتوانید نصب دهید و همچنین یک تکه پنجره ای که میتواند به صورت جعبه ای در قسمت پنجره ای قرار بگیرد . مولتی اسپلیت یک تهویه مطبوع چند کاناله میباشدکه از یک موتور و 3 پنل تشکیل شده است ومیتواند خانه اتان را در سه قسمت تهویه نماید که از سرما و گرما برخوردار باشید . مولتی اسپلیت دارای برنامه اتصالات میباشد که میزان لوله کشی را بایستی طبق برنامه انجام شود که پنل ها بایستی در قسمت لوله کشی قرار بگیرد . 

در کنار سیستم تهویه مطبوع برقی  تهویه هوای بسیار کارامدی نیز وجود دارد که میتواند تولید گرمایش اب گرمکن و پکیج را تامین کند که این گرمایش را از محیط می گیرد که بدون استفاده از انرژی تولیدی در محیط میتواند خدمات را بدهد . این فناوری AtoW  نام دارد که در اروپا نیز توجه کاربران را به خود جلب نموده است .

 

سیستم تهویه مطبوع تجاری نیزقرار دارد که میتواند اداره جات و مراکز بزرگ را در تامین هوای مطبوع قرار دهد که میتواند خدمات را طبق مکان ارایه دهد و طبق نیاز نیز استفاده را داشته باشید . PTAC میتواند در هتل ها و بیمارستانها یافت شود که وظیفه تامین هوای مطبوع را عهده دار میباشد . VRF  سیستم تهویه مطبوع بسیار عالی میباشد که در ساختمانها و مراکز بزرگ تر از ادارات نصب می گردد و میتواند تهویه مطبوع را در وظیفه خود انجام دهد . GHP  یک فرایند تهویه مطبوع سرمایش و گرمایش میباشد که انرژی مورد نیاز را در بیرون از موتور تامین میکند و سوخت را از بیرون موتور تامین میکند که در 4 فصل میتواند میزان تولید انرژی مورد نیاز را بدهد . 

خرید کولر گازی برند های جهانی

ادامه در بخش دوم...

نظرات
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می کند.
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
گروه های محصولات فروشگاه
ما را دنبال کنید
برند ها
ال جی
سامسونگ
سونی
شیائومی
پاناسونیک
شارپ
توشیبا
جنرال
هایسنس
یونیوا
پریمیوم
گری
شینون
زیمنس
سنکور
کارچر
فیلیپس
آاگ AEG
هیوندای
ایوولی
بوش
بکو
جی بی ال JBL