مقایسه و تفاوت تلویزیون QLED و OLED در سال 2022

ZhiarSoft.Web.PostServices.Post
نوشته شده توسط ساوان کالا 13/اردیبهشت/1401

 

تلویزیون های QLED - OLED 

تلویزیون های ال جی و سامسونگ دو برند اصلی دنیای تصویری هستند که از هوش مصنوعی بهره میبرند و دارای کیفیت فوق پیشرفته هستند که میتواند پردازش فیلم های سینمایی را در برترین کیفیت 4K  به اشتراک بگذارد همچنین در زمینه کیفیت تصویر دارای فناوری HDR  میباشد تا گرافیک تلویزیون را طبق محتوای در حال پخش تنظیم نماید . تلویزیون سامسونگ با کیفیت QLED  و تلویزیون ال جی با کیفیت OLED میتواند خدماتی برابر با کیفیت 4K و 8K  به اشتراک بگذارد که به توضیحات بیشتری میپردازیم . 

در سال 2022 تلویزیون از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است که میتوانید به کیفیت OLED - QLED  اشاره داشته باشید که در نظر تایپ یک حرف فرق میکند اما با تکنولوژی های متفاوت و کیفیت متفاوت در خدمت میباشد . تلویزیون های سامسونگ با کیفیت QLED کیفیت تصاویر را به اشتراک میگذارد همچنین از مدل های NEO QLED  با وضوح و رزولویشن 4K , 8K  محتوا را به اشتراک میگذارد . ساخت تلویزیون با طراحی مینیمالیستی بدون FRAME  و مهندسی ساخت شده است و بسیار باریک در میزان کم تر از 3 سانتیمتر فضای شما را میگیردذ که این تلویزیون سامسونگ باریک قابلیت نصب بر روی دیوار را دارد یعنی فاصله ای مابین تلویزیون و دیوار وجود ندارد . اما تلویزیون های TCL  برخی مدل ها از کیفیت QLED استفاده میکند از جمله سری 6 تلویزیون های TCL  از این فناوری بهره میبرد . 

در طرف دیگر تلویزیون های هوشمند ال جی با کیفیت OLED  وجود دارد و تلویزیون های سونی و VIZIO  از کیفیت OLED  پشتیبانی میکند که در کیفیت و رزولویشن و وضوح 4K - 8K  در دسترس میباشد و میتواند خانه های شما را از این فناوری هوشمند برخوردار نماید . بنابراین در سال 2022 عصر تکنولوژی کیفیت تلویزیون های سامسونگ و ال جی و سونی در کیفیت QLED - OLED  در دسترس میباشد و بازارهای فروش تلویزیون را احاطه میکند . 

کیفیت تصویر OLED  به مراتب از کیفیت QLED  بهتر است که میتواند خدمات کیفیت تصویری را در تلویزیون به اشتراک بگذارد . تلویزیون های ال جی LG G1  در سال 2021 از کیفیت OLED  بهره میبرد و تلویزیون سامسونگ سری QN90A QLED  در سال 2021 توانست در هر زمانی بیشتر به کیفیت تصویر OLED  نزدیک باشد . برند دیگر تلویزیون TCL  سری 6 از کیفیت 8K QLED  پشتیبانی میکند اما در سال 2021 تلویزیون ال جی C1  از کیفیت بسیار بالای OLED  بهره میبرد .

لیست تلویزیون های سامسونگ 

تفاوت QLED و OLED - مارک سامسونگ و الجی 2022

 

فناوری QLED VS OLED 

تلویزیون از کیفیت اصلی QLED و  OLED  استفاده میکند که به شرح هرکدام به مختصر میپردازیم . کیفیت تصویر QLED  روشنایی از نور پس زمینه میگیرد و همچنین نوعی از LED LCD  است که نقطه کوانتومی را به روشنایی هر پیکسل میدهد و در نور پس زمینه به صورت نقطه ای روشنایی و کیفیت را به اشتراک میگذارد . اما در کل QLED  یعنی کیفیت نقطه ای و ذره ای کوانتومی که تار تصویری را در هر نقطه تشکیل میدهد . 

تلویزیون های با کیفیت تصویر OLED  یعنی دیود نوری ارگانیک است و یک فناوری متفاوت از LCD  میباشد و کیفیت تصویر OLED  نوردهی را از هر پیکسل شروع میکند یعنی هر پیکسل دارای نوردهی خود میباشد و میتواند به صورت هوشمند کیفیت تصاویر را به اشتراک بگذارد . 

کیفیت تصویر QLED  که نوردهی را از نور پس زمینه میگیرد بیشتر به فناوری کلاسیم نزدیک میباشد اما کیفیت تصویر OLED از نوردهی هر پیکسل شروع میکند و میتواند خدماتی بدهد که مدرن تر میباشد و  طبق کارشناسی بسیاری از کارشناسان کیفیت تصویر OLED  مدرن تر میباشد . کیفیت QLED  که میگوییم نوردهی را از صفحه نمایش LED میگیرد از نقطه کوانتومی ریز میکروسکوپی استفاده میکند به شیوه ای کهخ نقطه های ریز در تصویر قرار میگیرد و نوردهی به هر ذره میرسد که از لایه های LED  کناری به صفحه داده میشود و هر نقطه را روشن میکند سپس نور از چند لایه کریستالی مایع LCD  میگذرد تا تصویر را ایجاد کند پس به همین دلیل میباشد که میگویین نوردهی را انتقال میدهد . تلویزیون های سامسونگ با کیفیت تصویر QLED  در سال 2015 از این فناوری استفاده کرده است و در سال 2017 برند اصلی QLED  را ساخت نموده است که کیفیت تصاویر را از نقاط ریز کوانتومی تقویت میکند و این فناوری در مدت زمان تکامل یافته است یعنی نوری که به هر نقطه میتابد و تولید تصاویر را میکند بهبود یافته است .

تلویزیون های OLED  اصلا یک تلویزیون LCD  نیست یعنی تلویزیون های صفحه تخت LCD  در مدت زمان زیادی وجود داشته است و نسبت به OLED  ارزان تر است یعنی این لایه های تلویزیون در سایز بزرگ تر پنل ساز ها میتوانند تلویزیون LCD را تولید نمایند . 

کیفیت تصویر OLED  نور خود را از صفحه نمایش نمیگیرد بلکه نوردهی را از ذرات ریز پیکسل بندی میدهد و باعث میشود تا هر پیکسل نوردهی خود را داشته باشد که باعث تشکیل تصویر در صفحه نمایش میشود . تلویزیون های با کیفیت تصویر OLED  در سراسر جهان از پنل LG DISPLAY  استفاده میکند  . اما در شرکت سونی و سامسونگ در حال تولید صفحه نمایش SAMSUNG DISPLAY  میباشند و در سال 2022 از تلویزیون های با این فناوری عرصه بازار میشود . در مقایسه با کیفیت OLED  میتواند بروزتر باشد زیرا از نقطه کوانتومی استفاده میکند و در ابتدا میتواند گران تر باشد و از قیمت بالایی برخوردار باشد اما در طی زمان قیمت کاهش میابد . 

لیست تلویزیون ال جی 

تلویزیون کیولد - مارک سامسونگ مدل Q90A ساخت 2022

 

 

مقایسه qled - oled 

تلویزیون سامسونگ و TCL  دارای سری مدلهای مختلف QLED  میباشد که گران ترین تلویزیون دارای کیفیت برتر میباشد زیرا برترین پیشرفت ها در نور پس زمینه مینی LED  داده شده است و همچنین کم نور کردن MINI LED  با ارایه کامل تر و و هایلایت های روشن و زاویه دید بهتر کمک میکند تا کیفیت برتر QLED  به اشتراک گذاشته شود . 

در کیفیت تصویر OLED  دقیقا همین مشابه کیفیت تصویر داده شده است که در رتبه بندی 10/10 مساوی با هم کیفیت تصویر را تولید میکند . همچنین نرخ تازه سازی تلویزیون 60 هرتزی و تلویزیون های OLED  با نرخ تازه سازی 120 هرتزی میتواند متفاوت باشد همچنین سطح مشکی متفاوت میباشد و پیکسل هایی که استفاده نشده است را میتواند به صورت کامل خاموش کند تا صفحه مشکی را در تقویت قرار دهد و کیفیت بینهایت را تولید نماید اما در کیفیت تصویر QLED  این فناوری وجود ندارد و روشنایی و نوردهی را به صورت خاکستری به نسبتی تولید میکند . 

تلویزیون های QLED  روشن تر میباشد و به نسبت تلویزیون های OLED  میتواند متفاوت باشد اما فناوری OLED  در محیط های روشن میتواند کیفیت برتر HDR  را به اشتراک بگذارد و به نسبت تلویزیون های با فناوری QLED - LCD  میتواند برتر عمل کند . زاویه دید تلویزیون OLED  بهتر است که کنتراست دقیق را به اشتراک میگذارد اما زاویه دید در QLED  میتواند کنتراست دقیق را به اشتراک نگذارد و میزان پیکسل بندی را از دست دهد .  وضوح تصور و کیفیت رنگ و رنگ بندی در هر دو کیفیت یکی است که هر دو دارای کیفیت 4K  هستند و میتوانند کیفیت برتر 8K را تولید نمایند اما برای جزئیات بیشتر OLED  بهتر از QLED  عمل میکند .

تلویزیون اولد- مارک الجی مدل C2 ساخت 2022

 

 

اندازه های تلویزیون 

تلویزیون های با کیفیت QLED - OLED  دارای ابعاد بزرگ و کوچکی هستند و میتواند در سایز بندی مکان مورد نظر را احاطه کند . تلویزیون های OLED  دارای سایز های 43 اینچ و 50 اینچ و 55 و 65 و 77 و 83 و 88 اینچ میباشد که در سال 2022 سایز بزرگ تر 97 اینچی روانه بازار میگردد . 

اما تلویزیون های QLED- LCD  میتواند در ابعاد بیشتری در دسترس باشد همانند 32 اینچ و 43 و 50 و 55 و 60 و 65 و 75 و 82 و 85 و 98 اینچی میتواند در دسترس باشد و خرید خود را انجام دهید . 

 تلویزیون های سایز بزرگ OLED  گرانتر از سایز بزرگ های QLED  میباشد و شما میتوانید بنا به بودجه اختصاصی به تلویزیون خرید خود را انجام دهید . صفحه نمایش OLED  به نسبت QLED  بسیار حساس تر میباشد و در صورت برخورد شیئ به تلویزیون امکان سوختن تلویزیون OLED  وجود دارد اما QLED - LCD  مقاوم تر عمل میکند . 

لیست قیمت تلویزیون 

نظرات
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می کند.
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
گروه های محصولات فروشگاه
ما را دنبال کنید
برند ها
ال جی
سامسونگ
سونی
شیائومی
پاناسونیک
شارپ
توشیبا
جنرال
هایسنس
یونیوا
پریمیوم
گری
شینون
زیمنس
سنکور
کارچر
فیلیپس
آاگ AEG
هیوندای
ایوولی
بوش
بکو
جی بی ال JBL