سیستم HDR و اهمیت ان برای دیدن فیلم

ZhiarSoft.Web.PostServices.Post
نوشته شده توسط ساوان کالا 13/اردیبهشت/1401

 

فناوری پیشرفته HDR 

امروزه تلویزیون یک وسیله ارتباطی قوی میباشد که با اتصال به اینترنت و انلاین بودن میتوانید اشتراک گذاری در مرورگر مدرن و برتر و هوشمند NETFLIX  داشته باشید که هر فیلم و سریال و جدید ترین ها را با کیفیت 4K - 8K  به اشتراک میگذارد و بیننده را در کیفیت تصویر کریستالی و بلورین مهمان میکند . تلویزیون فناوری هوشمند امزوره جهانی میباشد که در طراحی و ساخت باکس کلی از باریک بودن و بدون قاب و فریم و منحنی استفاده شده است و در سال 2017 فناوری HDR  در هر زمینه ای مورد استفاده قرار گرفته است که در هر تصویر و هر کیفیت دخالت میکند تا طیف وسیع HDR  به اشتراک گذاشته شود .  پس تلویزیون میتواند بسیار موثر باشد که برای فیلم های سینمایی از کیفیت و فناوری HDR  استفاده نماید ما فروشگاه اینترنتی ساوان کالا به توضیحات بیشتری در زمینه HDR - HDR 10 - DOLBY VISION  میپردازیم . 

 

HDR  چیست : 

فناوری HDR  در کیفیت تصاویر تلویزیون های مورد استفاده که امروزه در سال 2022 به صورت معمول استفاده میشود مخفف HIGH DYNAMIC RANGE  میباشد که علی رغم تلویزیون در موبایل های هوشمند از جمله ایفون استفاده میشود تا عکاسی را به کیفیت بالا بگیرد و خاطراتی زنده به جای بگذارد . HDR  فناوری برتر برای کیفیت تصاویر میباشد که کمک میکند تا تصاویر را باز سازی نماید و نزدیک به پیکسل بندی چشمان انسان ها محتوا را به پخش برساند که در هر زمینه ای در تصاویر حس کنید دخالت میکند و به صورت هوشمند تصاویر را بازسازی میکند مثلا در بازی های کنسولی و گسترده صحنه های تاریک دارای جزئیات تصویری میباشد در صفحه نمایش به نمایش میگذارد و یا اینکه فیلم های اکشن و ترسناک و ماجراجویی دارای صحنه های تاریک جزئیات را تقویت میدهد و رنگ بندی را در تقویت قرار میدهد که رنگ های روشن را روشن تر میکند و رنگ های تیره را تیره تر میکند . 

در تلویزیون کنتراست بسیار مهم میباشد که به روشنایی و تاریکی و رنگ بندی میپردازد که فناوری HDR  رنگ بندی را در تقویت قرار میدهد و طیق وسیع رنگ ها را در هر تصویر به اشتراک میگذارد اما در فناوری SDR  (STANDARD DYNAMIC RANGE)  نمیتواند طیف وسیع رنگ ها را به اشتراک بگذارد پس فناوری HDR  طیف وسیع رنگ بندی را در تاریکی و روشنایی به اشتراک میگذارد تا هر جزئیات را به صورت کامل در تصاویر دریافت نمایید و از درک بالاتر و لذت بیشتر و نزدیک بودن به واقعیت بیشتری برخوردار باشید . 

فناوری HI-RES در موزیک ادعا میکند که خواننده را به گوش شنونده میرساند و از کیفیت خود تعریف میکند اما HDR  بسیار گسترده تر میباشد و از رادیکال گسترده و جلوه های بصری سبک تری واقعیات را به اشتراک میگذارد . 

فناوری HDR  فقط نیاز به پنل ی دارد که بتواند این فناوری را پردازش نماید و با فناوری HDR  سازگار باشد که در نتیجه میتواند با هر تلویزیون با پنل سازگار با HDR  استفاده شود که امروزه برای موبایل هوشمند فناوری HDR  استفاده میشود که در عکس گرفتن باعث میشود تا جزئیات را در زووم دقیق به اشتراک بگذارد و از کیفیت بالاتری در رنگ بندی و روشنایی و تاریکی برخوردار باشد . اما در کل تلویزیون های پیشرفته و هوشمند دارای فناوری HDR  هستند .

NIT فناوری در تلویزیون میباشد که به روشنایی اشاره میکند و در فناوری SDR  میزان 100 نیت روشنایی میدهد اما در فناوری HDR  میزان 1000 نیت روشنایی در صفحه نمایش داده شده است که دارای یک سیستم نور در پنل میباشد تا پردازش HDR  را نماید . فناوری HDR  در روشنایی و هزار نیت 1000 NIT کمک میکند تا تصاویر در سایه و تاریکی از نمایش هر جزئیات برخوردار باشد و طیف وسیع رنگ بندی به اشتراک گذاشته شود که توسط روشنایی این این فناوری به اجرا گذاشته میشود تا رنگ بندی را در تقویت واقعی قرار دهد اما فقط روشنایی کاریزمای اصلی نیست بلکه   دینامیکی را در تقویت قرا میدهد . 

تلویزیون های HD  دارای مشخصات مشخصی هستند مانند مشخصات ویدیویی 8 بیتی به نام REC  اما میتواند به  12 بیت برسد که 709 یا HDR  و یا BT.709 ارتقا داده میشود . BT.2020  میتواند 60 برابر ترکیب رنگ و درجه رنگ بندی و طیف وسیع رنگ بندی را به نمایش بگذارد اما اغلب سازندگان تلویزیون ادعا دارند که محصولات شان با BT.2020 سازگاری دارند تا طیف وسیع رنگ بندی را پردازش میکند .

فناوری HDR  در اولین مراحل ظهور خود با کیفیت 4K UHD  معرفی و در  تلویزیون پردازش شد که این فناوری ترکیب رنگ HDR  در مشخصات UHD BLU-RAY گنجانده شده است که فناوری UHD ALLIANCE  گواهینامه ای به نام اختصاری UHD PREMIUM ایجاد کرد که تایید میکند تلویزیون تولیدی از کیفیت BLU-RAY  پشتیبانی میکند و میتواند فناوری HDR  را پردازش و پشتیبانی نماید . اما فناوری HDR  به خودی خود کامل نیست و نیاز به برنامه های دیگری دارد تا جزئیات را به صورت دقیق تری به اشتراک بگذارد مانند HDR 10 , DILBY VISION فناوری شناخته ای هستند و همچنین فناوری نوظهور HLG , HDR TECHNICOLOR  در دسترس میباشد و همچنین فناوری +HDR 10 از نوظهور های تکنولوژی کیفیت تصویر میباشد و یا اینکه برای مانیتور ها و لپ تاپ ها و تب لت ها فناوری Vesa DisplayHDR تعبیه شده است تا کیفیت برتری به اشتراک بگذارد . 

فناوری HDR  در اتصالات بازیهای کنسولی و گسترده و اتصال دستگاه های گیرنده کانال های ماهواره ای نیاز به کابل HDMI  با سرعت 18 گیگابیتی میباشد که از نظر قیمت مناسب میباشد و میتواند کیفیت برتر و در تاخیر ورودی کم و در جزئیات دقیق اتصالات به تلویزیون بدهد و محتویات را به اشتراک و نمایش بگذارد . در تلویزیون هوشمند و پیشرفته خود نیاز به پورت ورودی بروز شده HDMI 2.0a  میباشد مثلا پورت ورودی hdmi 1.4  از فناوری HDR  پشتیبانی نمیکند و ممکن است تا کابل صوتی را اپتیکال یا ARC استفاده کنید تا صدا را به منبع صوتی انتقال دهید و هر چیزی که نیاز میباشد به صورت HDR  به اشتراک گذاشته شود . 

خرید تلویزیون - مارک الجی ساخت 2022 کیفیت فورکا HDR

 

HDR 10 چیست ؟

فناوری کیفیت تصویر HDR 10  از مشخصات اولیه HDR  پشتیبانی و اشاره میکند و بدین معنی میباشد که HDR 10  دارای یک جریان ویدیویی 10 بیتی میباشد که بیش از 1 میلیارد رنگ را ساپورت میکند در نتیجه اگر دستگاه تلویزیون یا لپ تاپ یا موبایل هوشمندتان با HDR  سازگاری دارد و پشتیبانی میشود میتواند HDR 10  را به صورت کامل پشتیبانی کند . کار و یا یکی از کارهای HDR 10  این است که بصورت هوشمند به نمایشگر میگوید محتوای در حال پخش روشنایی اشیائ چقدر باشد و هدف اصلی این است که اطلاعات از صفحه نمایش به محیط انتقال دهد . اما HDR 10  استاندارد HDR  میباشد که برای بازیهای کنسولی و گسترده استفاده میشود اگر چه PS4 , PS5 , XBOX  از فناوری کیفیت DOLBY VISION  پشتیبانی میکند همچنین این فناوری کیفیت تصویر در ابتدا اعمال میشود و تا اخر محتوای در حال پخش به اجرا گذاشته میشود . 

 

WHAT IS DOLBY VISION : 

کیفیت تصویر تلویزیون و سرعت تازه سازی تصاویر و رنگ بندی و روشنایی و صافی تصاویر و همچنین فناوری کیفیت تصویر HDR  که پردازش میشود به صورت ساده به اجرا گذاشته نمیشود اما یک جایگزین HDR  وجود دارد که DOLBY VISION میباشد . این فناوری برای محتوای در حال پخش بسیار مهم میباشد که از ابتدا تا انتهای محتوایتان تجزیه و تحلیل میکند و زیر ساخت های محتوا را میسنجد و به اجرا میگذارد که این فناوری توسط ابر داده به اجرا گذاشته میشود و بعد از این تجزیه و تحلیل توسط DOLBY VISION  رمز گشای داده های ضبط شده میشود و محتوایتان را طبق اکران و ضبط به اشتراک میگذارد . فناوری DOLBY VISION به نمایشگر تلویزیون میگوید که چقدر باید روشن باشد و علی رغم HDR 10  برای هر فریم تصویر کار میکند . فناوری کیفیت DOLBY VISION میتواند میزان 12 بیتی یعنی بیش از 68 میلیارد رنگ را ایجاد نماید و از سیستم های نور پس زمینه 4 برابر قدرتمند تر ارایه رنگ بندی را میدهد پس از HDR و  HDR 10  پیشی گرفته است و این کمک میکند تا دستگاهی خرید میکنید از این فناوری مدرن و برتر کیفیت تصویر پشتیبانی نماید که برای نسل اینده میتواند بسیار موثر باشد . 

رمز گشای DOLBY VISION فناوری برتر کیفیت تصویر HDR - HDR 10  را کنترل میکند پس فقط کافیست که تلویزیون شما از این فناوری برتر و مدرن DOLBY VISION پشتیبانی کند تا به اجرا گذاشته شود . DOLBY VISION فناوری مهمی میباشد که اگر در تلویزیون نباشد نمیتوانید از DOLBY  استفاده کنید . دستگاه های دیگری هستند که از DOLBY VISION پشتیبالنی میکنند همانند APPLE TV 4K  اما در حالت دیگری اگر تلویزیون شما از این فناوری برتر و مهم DOLBY VISION پشتیبانی نمیکند در عوض دارای فناوری HDR 10  میباشد و میتواند طیف وسیعی از رنگ بندی را به اجرا بگذارد . DOLBY  از ابتدا گفته بود که در تلویزیون یک سخت افزار برای تلویزیون ها نیاز میباشد تا فناوری DOLBY VISION پشتیبانی نماید اما شرکت ژاپنی سونی در تلویزیون ها  بروزرسانی برخی مدل ها ارایه داد که با برنامه نرم افزاری DV حل موضوع را به جای سخت افزاری بدهد . فناوری DOLBY VISION از سال 2019 به بعد شاهد حرکت شرکت ها به سوی این فناوری کیفیت تصویر بوده است و تلویزیون های OLED  راز گران بودن شان را از دست داده اند و همچنین امروزه در موبایل های هوشمند این فناوری در قالب نرم افزار پشتیبانی میشود . 

HDR در تلویزیون های 2022 الجی کیفیت فورکا

 

+HDR 10 چیست ؟

فناوری +HDR 10 در شرکت سامسونگ برای اولین بار ارایه شد و برای کامل تر شدن HDR 10 و  HDR در تلویزیون ها به اجرا گذاشته شد که باعث میشود تا در هر صحنه و یا اینکه در هر فریم تقویت رنگ بندی و روشنایی بدهد و هر تصویر و محتوایتان در هر زمینه ای از اول تا پایان روشنایی خود را حفظ کند و از کیفیت تصویر برتری برخوردار باشد . +HDR 10 فناوری بروز شده از ابر داده ها استفاده میکند که باعث میشود تا نمایشگر را به صورت هوشمند تنظیم نماید و روشنایی را در کنترل قرار دهد .  فناوری +HDR 10 برای استفاده در تلویزیون ها نیاز به مجوز نمیباشد اما فناوری کیفیت تصویر DOLBY VISION  نیاز به مجوز میباشد یعنی بایستی مجوز را خریداری کنید پس هزینه ای برای تعبیه فناوری DOLBY VOSION در تلویزیون  داده میشود و در نتیجه قیمت تلویزیون بالاتر میرود .

 

HLG چیست ؟ 

HLG مخفف Hybrid log gamma میباشد که برای تقویت و بروز تر شدن HDR  بکار گرفته میشود و میتواند بدون اینکه ابر داده استفاده نماید کیفیت تصویر HDR را در تقویت قرار دهد که برای فیلم های قدیمی و یا اکران فیلم ها بدون ابر داده بسیار مفید میباشد و کمیتواند در تقویت قرار دهد که جزئیات تصاویر را به اشتراک بگذارد . HLG  فناوری نرم افزاری توسط BBC و NHK  توسعه یافته است که هدف این فناوری بازسازی HDR برای پخش محتوا میباشد و برای ابر داده وابسته نمیباشد .  فناوری HLG  که توسط شرکت BBC تولید شده است با برنامه IPLAYER  در دسترس میباشد . با استارت جریان BLUE PLANET II در 4K HDR بعد به عروسی سلطنتی و ویمبلدون و جام جهانی 2018 منتقل شد , پس فناوری کیفیت تصویر HLG از سال 2018 در دسترس میباشد همچنین استانداری است که SKY Q  برای تحویل HDR استفاده میکند . 

تلویزیون کیفیت فورکا مارک سونی ساخت 2022

 

اما فناوری هوشمند DOLBY VISION IQ و +HDR 10 ADAPTIVE  میتواند به صورت هوشمند مشکلاتی را در HDR  رفع نماید که میتواند در تاریکی و در روشنایی کیفیت برتری به اشتراک بگذارد به شیوه ای که HDR از ابر داده استفاده میکند تا روشنایی را در کنترل قرار دهد و دارای مشکلاتی میباشد که بعضی قسمت ها در روشنایی به نمایش گذاشته نمیشود و یا تلویزیون ها دارای حس گر نوری هستند که مطابق با نور محیط روشنایی تنظیم میشود پس فناوری DOLBY VISION IQ و +HDR 10 ADAPTIVE میتواند اقتباس کیفیتی برابر با حس گر های تلویزیون و همچنین تاریکی و روشنایی محیط بدهد و از طیف وسیع رنگ بندی و کیفیت HDR  برخوردار باشد . 

لیست قیمت تلویزیون 

 

نظرات
نظرات کاربران
اولین نفری باشید که برای این مطلب نظر ثبت می کند.
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha
گروه های محصولات فروشگاه
ما را دنبال کنید
برند ها
ال جی
سامسونگ
سونی
شیائومی
پاناسونیک
شارپ
توشیبا
جنرال
هایسنس
یونیوا
پریمیوم
گری
شینون
زیمنس
سنکور
کارچر
فیلیپس
آاگ AEG
هیوندای
ایوولی
بوش
بکو
جی بی ال JBL